• Pakowanie na prezent  

     

  •    Pakowanie na prezent

     

      

  •     Pakowanie na prezent

      

  •     Pakowanie na prezent

     

      

  •     Pakowanie na prezent

     

      

  •    Pakowanie na prezent

     

      

  •    Pakowanie na prezent

     

      

Opakowanie domki DIY

  •  

           Opakowanie figurki

  •    

         Opakowanie figurki

  •  

          Opakowanie figurki

  •    

         Opakowanie figurki

  •  

       Opakowanie figurki

     

                 Porady

    

Historia miniaturowych domków

"Domki dla lalek dają nam wgląd w rozmaite obszary wiedzy, obejmujące między innymi historię sztuki (zwłaszcza architektury), historię wystrojów wnętrz i dyktowanych modą zmian, historię ekonaomii, życia społecznego i edukacji.... Domki dla lalek to ... nie tylko zabawki dla najmłodszych. Były one bowiem również zamawiane i wyposażane przez dorosłe kobiety, przez co stawały się swoistymi autobigrafiami i ego-dokumentami dawnych epok." cyt. Piotr Oczko, "Miniaturowe światy. Historia domku dla lalek."

Chociaż geneza miniaturowej sztuki domu dla lalek nie może być dokładnie wskazana, pewne jest, że tak jak małe rzeczy są wrodzoną naturą człowieka, tak naturalne było rozwinięcie się jej w formę sztuki. W 1920 roku naukowcy z American Metropolitan Museum odkryli 23 sztuki miniaturowych mebli w reliktach archeologicznych egipskich grobowców. Te miniaturowe meble dołączone do zmarłego dawały nadzieję, na ich używanie w innym świecie. Meble kieszonkowe znalezione w Egipcie są najwcześniejszym dowodem na pochodzenie sztuki kieszonkowej. W sali wystawowej egipskich zabytków archeologicznych w Metropolitan Museum of New York w Stanach Zjednoczonych przez długi czas eksponowana była partia pomniejszonych modeli statków, artykułów codziennego użytku i mebli. Taki powrót do starożytnego Egiptu, pokazuje nam ponad 3000 lat historii.

Kolejna znacząca wzmianka pojawia się pod koniec XIV w Niemczech, gdzie w Turungii i min Norymberdze (którą do XX w uznawano za europejską stolicę zabawek) zaczęły powstawać manufaktury wytwarzające drewniane zabawki. Były one wytwarzane z: drewna, wosku, papieru, gliny, co spowodowało, że nie przetrwały do dnia dzisiejszego. 

Sztuka miniaturowa, która jest dziś bardzo popularna w Europie i Ameryce, to w rzeczywistości dom dla lalek Dockenhaus opracowany w Niemczech w XVI wieku. Nie służyły one jednak do zabawy, a były oznaką statusu społecznego, przedmiotami, które dostarczały zabawy oglądającym. Pierwszy w historii domek dla lalek narodził się w 1557 roku. Według legendy szlachetny książę w Bawarii (kolekcjoner min rozmaitych osobliwości) poprosił rzemieślników o zrobienie z niego prezentu urodzinowego dla dzieci - domek ten był modelem jego pałacu - cztery kondygnacje (59 okien, 19 drzwi), wiernie odzwierciedlał pomieszczenia z ich wyposażeniem; piwnice, składy win, wozownie, stajnie, łaźnie, kuchnie, pokoje, salę balową a nawet kaplicę.

Przez kolejne lata domki w miniaturze stawały się coraz bardziej popularne jednakże z uwagi na koszt ich wytworzenia (nie koniecznie materiały ale robocizna - precyzyjne odzwierciedlenie setek przedmiotów), nadal nie były przeznaczone do zabawy. Zaczęły jednak odzwierciedlać codzienne życie mieszczaństwa, a nie ajk dotychczas: pałacyki czy książęce rezydencje. 

Norymberskie domki były imponujące, osiągały rozmiary od 2,7 m wys/1,5 m szer i 1 m gł. Miały wygląd architektoniczny, drobiazgowo oddający faktyczny wygląd budynku. Znajdowały swoich odbiorców w Anglii, Szewcji, Danii, Francji. 

W XVII w zaczęły się upowszechniać inne domowe modele; pojedyncze pokoje dla lalek, sklepy bławatne a szczególnie kuchnie, przy których małe dziewczynki mogły się uczyć nadzorowania spraw gospodarczych.

Wraz z rozwojem zamożności w Holandii, kraj też stał się drugim miejscem wytwarzania i kolekcjonowania domków. Do dnia dzisiejszego zachowały się trzy eksponaty, wszystkie udostępnione w muzem w Amsterdamie. Przepiękne modele ze szczegółami pokazują wnętrza, wszystkie przedmioty a także osoby.  

W XVII w Holandi zaczęła się moda na kolekcjonowanie miniatur sprzętów; krzeseł, zastaw stołowych, mioteł itp wykonanych ze srebra lub złota.

We Włoszech, głównie z Neapolu, rozwinęła się potrzeba ukazywania Rodziny Świętej, co dało początek w XVIII znanej nam szopce (presepio).

Rozwój miniatury w Anglii pozwolił na jej przedostanie się do Ameryki Północnej, gdzie pierwszy w pełni amerykański domek powstał 11744 roku.

Dopiero w XIX w wraz mieszczańską rewolucją domki dla lalek, stawały się tym co znamy obecnie - przedmiotem do zabawy.

Domki były otwarte i zamknięte, jednostronne i wielostronne, z czasem zaczęto ponownie łaczyc pomieszenia czyli: kuchni towarzyszł pokój dzienny, spiżarnia lub sypialnia, salonik lub jadalnię łączono z sypilanią czy pokojem dziennym. Z czasem zaczęły pojawiać się łazienki nawet z wodą.

Domki były także; miejscami pracy, szpitalami, stoiskami z kwiatami, kawiarniami, szkołami, bibliotekami itd

Nie można pominąc w rozwoju miniatruy domków kartonowych, które należało wyciąć z arkusza i samodzielnie złożć. Do sprzedaży weszły także drewaniane domki oklejone chromolitografią. 

Najsłynniejszy domek lalkowy na świecie to: Queen Mary's Dolls' - powstał jako dar narodu dla królowej Wiktorii i cesarzowej Indii. Jedna z fasad domku wykonanego w skali 1:12 przypomina front Pałacu Buckingham. Można go oglądać z każdej strony dzięki uchylanym w górę ściankom. Nie służył do zabawy, nie ma w nim także, tak popularnych w owym czasie, figurek lalek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl